• 8 Vitaminat që duhet të merrni çdo ditë për të qëndruar të shëndetshëm Nëse hani ushqim të shëndetshëm dhe jetoni një mënyrë jetese të shëndetshme, nuk do të keni nevojë për ilaçe. Marrja e vitaminave (vetëm nëpërmjet ushqimit) ndihmon në: […]

  Continue reading
 • Pastrimi Limfatik; 7 Mënyra për të pastruar bllokimin e limfës   Sistemi ynë limfatik është thelbësor për sistemin imunitar dhe për të na mbrojtur nga inflamacioni dhe sëmundjet. Nëse sistemi limfatik është i mbingarkuar, ai nuk mund të na mbrojë […]

  Continue reading
 • HEPATITI B; Përcaktim, Statistika, Simptomat, Testimi, Trajtimi Natyral   Hepatiti B është një nga infeksionet serioze më të zakonshme të mëlçisë në mbarë botën, i cili shkaktohet nga virusi i hepatitit B. Virusi i hepatitit B hyn në trup dhe […]

  Continue reading
 • Hepatiti C; Llojet, shenjat, parandalimi dhe mënyra natyrale për kurimin e tij   Hepatiti C është inflamacioni i mëlçisë i shkaktuar nga prania në gjak e virusit të hepatitit C. Infektimi me virusin e hepatitit C çon në sëmundje kronike […]

  Continue reading
 • Shkaqet e niveleve të larta / të ulëta të Bilirubinës; Mënyra natyrale për të ulur natyrshëm nivelet e bilirubinës dhe për të përmirësuar shëndetin e përgjithshëm të mëlçisë   Bilirubina është një përbërës i prodhuar nga hemoglobina, përbërësi në qelizat […]

  Continue reading
 • Problemet Menstruale   Problemet menstruale ndikojnë afërsisht 50 % të të gjitha grave mes moshës kur fillon puberteti dhe menopauzës. Problemet menstruale i referohen një parregullsie në ciklin normal menstrual, e cila mund të përfshijë një gamë të gjerë të […]

  Continue reading
 • Dobitë e Portokallit dhe Lëkurës së tij   Arabisht: البرتقال Anglisht: Orange. Emri shkencor: Citrus sinensis. Familja: Rutaceae. Pema e portokallit është me gjelbërim të përjetshëm, me lartësi 3 – 5 m, me lule të bardha dhe aromatike, me gjethe […]

  Continue reading
 • Anvillea Garcini – Sy-kau Arab; Lufton viruset dhe bakteret   Arabisht: الأقحوان العربي, نوقذ – Nukadh, El Akhauan el Arabi Anglisht: Arabian Oxeye Emri shkencor:  Anvillea Garcini L. Familja: Asteraceae. Anvillea Garcini është bimë shkurre, shumëvjeçare, me gjelbërim të perjetshëm, […]

  Continue reading
 • Alhagi Graecorum – Bima e Pelegrinit; Bimë e shkretëtirës arabe; për pastrim nga helmet, masat tumorale, sistemin tretës, pastrimin e gjakut…   Arabisht: العاقول أو الحاج – El A’kul, El Ha’xh Anglisht: Camelthorns or manna trees, Pilgrim tree Emri shkencor: […]

  Continue reading
 • Gjëra që nuk duhet t’i bëni pas ngrënies Pas ngrënies, një numër i madh i njerëzve kanë një tendencë për t’u qetësuar dhe  të shikojnë një film ose të pinë një pije të ftohtë, pa e ditur se këto janë […]

  Continue reading
 • Gjashtë pije që ndihmojnë për të ruajtur bukurinë, shëndetin dhe rininë   Mjekët kanë identifikuar gjashtë pije që mund të zgjasin rininë, bukurinë dhe shëndetin: Çaji i jeshil Orgjina e këtij çaji është Kina. Vetitë e tij kuruese për njeriun […]

  Continue reading
 • Energjia e ulët; 8 Gjërat e zakonshme që na rrëmbejnë energjinë   Energjia e ulët dhe lodhja janë një nga problemet kryesore me të cilat përballen miliona njerëz çdo ditë. Të zgjohemi të lodhur, të ndjehemi të këputur gjatë gjithë […]

  Continue reading
 • 8 Ushqimet më të mira për shëndetin e zorrëve Çdo gjë që ju hani kalon në traktin e tretjes. Membrana e zorrëve të mëdha dhe rektumit në fund të tubit tretës përmban mbeturina, lëngje acide biliare dhe fibra që ndihmojnë […]

  Continue reading
 • Anemia Hemolitike Autoimune; Shkaqet, Simptomat, Menaxhimi, Kura Bimore   Anemia Hemolitike Autoimune është një çrregullim i rrallë i qelizave të kuqe të gjakut dhe një çrregullim imunitar. Ndodh kur trupi prodhon antitrupa që shkatërrojnë qelizat e kuqe të gjakut. Anemia […]

  Continue reading
 • Kimioterapia, trajtimi i tmerrshëm modern, i pa-ndryshuar që nga vitet 1960, dhe që vazhdon të jetë më vrasës se sa vetë kanceri   Marc S. Micozzi, M.D., Ph.D. Vetë fjala “Kimioterapi” tregon në mënyrë specifike një trajtim modern të “tmerrshëm”. […]

  Continue reading
 • Historia e vërtetë e kimioterapisë dhe monopolit farmaceutik   Në vitin 2016, afërsisht 1,685,210 raste të reja të kancerit u diagnostuan vetëm në Shtetet e Bashkuara, dhe afërsisht 600,000 njerëz vdiqën nga sëmundja. Numri i rasteve të reja të kancerit […]

  Continue reading
 • Simptomat e kancerit të mushkërive që çdo jo-duhanpirës duhet të dijë; Si duhet të kujdeseni për mushkëritë tuaja?   Kanceri i mushkërive, një prej kancereve më të zakonshme në botë, fillon në indet e një ose të dy mushkërive dhe […]

  Continue reading
 • Kanceri Mesothelioma i Mushkërive; Llojet, Simptomat, Fazat, Prognoza, Trajtimi   Mesothelioma është një formë e rrallë dhe agresive e kancerit që zhvillohet në membranën (veshjen e brendshme) të mushkërive, barkut ose zemrës. E shkaktuar nga asbesti, mesothelioma nuk ka shërim […]

  Continue reading
 • 14 Mënyra të thjeshta për të mos pasur kancer Kanceri është një sëmundje e tmerrshme që mund të vrasë. Në fakt, në vitin 2012 kishte 8.2 milionë vdekje për shkak të kancerit. Sipas ekspertëve, numri i njerëzve që vuajnë nga […]

  Continue reading
 • 6 Gabime që duhen shmangur nga të diagnoztifikuarit me Kancer   Mjekësia konvencionale ka mënyrat e saj për të fshehur faktin se trajtimet e tyre çojnë në vdekjen e pacientëve me kancer. Për ta është e lehtë të pohojnë që […]

  Continue reading
 • Diabeti Tip 1; Simptomat, Shkaqet, Mbajtja nën kontroll, Kura bimore   Diabeti tip 1, i njohur dikur si diabeti i të miturve ose diabeti i varur nga insulina, është një gjendje kronike në të cilën pankreasi prodhon pak ose aspak […]

  Continue reading
 • Diabeti; Testimi, Llojet, Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral   Diabeti (diabetes mellitus) është një sëmundje kronike, degjenerative e shkaktuar nga mungesa e insulinës për shkak të trupit të paaftë për të prodhuar insulinë në nivele normale, apo për shkak rë rezistencës […]

  Continue reading
 • Si të trajtoni Kallot e duarve dhe këmbëve në mënyrë natyrale të shpejtë   Kallo është pjesa e lëkurës në dorë ose në këmbë, që është forcuar nga fërkimi ose nga të vrarët (kur punojmë me vegla dore, kur na […]

  Continue reading
 • Fazat e kancerit të lëkurës dhe mënyra natyrale për trajtimin e tij   Kanceri i lëkurës është një përhapje jonormale e qelizave të lëkurës. Ekspozimi në Diell është një nga shkaqet kryesore të karcinomës së qelizave bazale, keratozave aktinike, karcinomës […]

  Continue reading
 • Hapa për të parandaluar Dëmtimin dhe Kancerin e Mëlçisë   Mëlçia është një organ i madh që qëndron në anën e djathtë të barkut. Së bashku me fshikëzën e tëmthit, pankreasit dhe zorrët, ndihmon në tretjen dhe thithjen e ushqimit. […]

  Continue reading
 • Diabeti mund të jetë një manifestim i hershëm i Kancerit të Pankreasit   Një studim i ri në Revistën e Institutit Kombëtar të Kancerit, botuar nga Oxford University Press, tregon se Diabeti i tipit 2, me shfaqjen e fundit, mund […]

  Continue reading
 • Kanceri i stomakut – Adenokarcinoma gastrike; Çfarë është? Kur ndodh? Si trajtohet?   Kanceri i stomakut karakterizohet nga një rritje e qelizave kanceroze brenda membranës së stomakut. I quajtur edhe kanceri i gastritit, ky lloj kanceri është i vështirë për […]

  Continue reading
 • Alergjitë; Llojet, Shkaqet, Simptomat, Testimi, Trajtimi Natyral, Kura Bimore   Alergjia është një reagim armiqësor i sistemit imun ndaj një substance që normalisht do të konsiderohej e padëmshme. Reaksionet alergjike shkaktohen nga ekspozimi ndaj alergjeneve. Një alergjen është një proteinë që […]

  Continue reading
 • Ftohjet dhe gripi; Mëso sekretet e funksionit tonë imunitar dhe realitetin e kurimit me antibiotikë   Si ftohja edhe gripi së bashku  janë ndër ankesat shëndetësore më të përhapura në botë. Çdo vit, rreth gjysma e popullsisë perëndimore përvojnë së […]

  Continue reading
 • Pneumonia; Shkaqet, Simptomat dhe Zgjidhjet Natyrale   Askujt nuk i pëlqen të jetë i sëmurë, sidomos me pneumoni. Pneunomia është një infeksion që irriton qeset e ajrit në mushkëri, dhe shkaktohet nga bakteret, viruset ose kërpudhat. Pneumonia shkakton kollë me […]

  Continue reading
 • Simptomat e gripit mund të eliminohen natyrshëm pa nevojën e barnave toksike   Luftimi i simptomave të gripit nuk është një përvojë e mirë, por ilaçet konvencionale shpesh lënë shumë për të dëshiruar. Madje edhe “standardi i artë” i ilaçeve […]

  Continue reading
 • Zakone të gabuara që dëmtojnë shëndetin e bajameve Bajamet janë dy gjëndra të vogla që pozicionohen në të dyja anët e fytit. Ato ndihmojnë në mbrojtjen ndaj mikrobeve dhe veprojne si nje barrier mbrojtëse ndaj infeksioneve të ndryshme. Në momentin […]

  Continue reading
 • SHOKUESE! Njerëzit nuk vdesin nga kanceri! Njerëzit vdesin nga kimioterapia dhe dhimbjet e tmerrshme që ajo shkakton   Për më shumë se 2 dekada, shumë studime janë bërë me njerëzit që vuajnë nga kanceri dhe përfundimi ka qenë tronditës. Big […]

  Continue reading
 • 5 Këshilla bazë për të ndihmuar në parandalimin dhe luftimin e kancerit të zorrës së trashë   Sipas statistikave, kanceri i zorrës së trashë merr jetën e afro  40.000 njerëzve në vit vetëm në Angli. Kanceri i zorrës së trashë […]

  Continue reading
 • 11 Shkaqet kryesore të kancerit që ndoshta nuk ju kanë shkuar kurrë në mendje   Dikush mund të zgjohet çdo ditë në një makth total shëndetësor, duke menduar se “po i luan kartat si duhet”. Ne të gjithë kemi mësuar […]

  Continue reading
 • Albizia “Pema e lumturisë”; Lufton stresin, depresionin, toksinat, metalet e rënda, pastron truin nga radikalet e lirë, anti-kancer   Arabisht: ألبيزيا زهرة الحرير Anglisht: Albizia Emri shkencor: Albizia julibrissin L. Familja: Fabaceae. Albizia është pemë shumëvjeçare, me lartësi 3-4m, me […]

  Continue reading
 • 8 Shenjat paralajmëruese të mungesës së zinkut dhe si ta rregulloni   Zinku është një mineral vital që është i nevojshëm për një sistem të shëndetshëm imun dhe për riparimin e ADN-së. Ai gjithashtu lufton dëmtimin oksidativ, luan rol në […]

  Continue reading
 • 7 Ushqimet më të mira për të qëndruar energjik gjatë gjithë ditës   Kur filloni të vini re që nivelet e energjisë tuaj janë duke u ulur, ju keni tendencë të pini një filxhan kafeje ose diçka të ëmbël? Kjo […]

  Continue reading
 • Shenjat paralajmëruese të Depresionit që nuk duhet t’i injoroni; Mënyra natyrale për trajtimin e tij   Depresioni, i njohur gjithashtu edhe si depresioni klinik dhe çrregullimi depresiv madhor (MDD), është një nga çrregullimet më të shumta i kohëve të sotme. […]

  Continue reading
 • Mënyra efektive për të parandaluar plakjen e trurit, për të nxitur funksionin dhe për të rritur energjinë e tij   Truri është një organ, dhe si i tillë ka nevojë për stërvitje të rregullt. Rënia mendore dhe humbja e kujtesës […]

  Continue reading
 • Emocionet negative rritin inflamacionin, zbulon studimi   Të gjithë kemi dëgjuar për lidhjen midis stresit kronik dhe shëndetit të dobët fizik. Por, tani, hulumtimet nga Universiteti Shtetëror i Pensilvania kanë gjetur një lidhje të drejtpërdrejtë midis emocioneve negative dhe rritjes […]

  Continue reading
 • 8 Pjesë të trupit që zbulojnë moshën tuaj më shpejt   Midis gjenetikës, hormoneve dhe dëmtimit të diellit, këto zona fillojnë të ndryshojnë ngjyrën dhe elasticitetin në mënyrë më të hershme. Duart Duart, sidomos tek gratë, janë një nga pjesët […]

  Continue reading
 • 13 Probleme të flokëve dhe çfarë kuptimi kanë   Problemet e flokëve mund të jenë jashtëzakonisht zhgënjyese dhe të vështira për t’u trajtuar! Edhe pse individët e shëndetshëm mund të humbin deri në 100 qime në ditë nga koka e […]

  Continue reading
 • Kanceri i Lëkurës; Llojet, Shkaqet, Trajtimi Natyral   Kanceri i lëkurës – rritja anormale e qelizave të lëkurës – më së shpeshti zhvillohet në lëkurën e ekspozuar ndaj diellit. Por kjo formë e zakonshme e kancerit mund të ndodhë edhe […]

  Continue reading
 • Kanceri i Mitrës; Trajtimi natyral efektiv Kanceri nuk është një sëmundje e vetme me një shkak të vetëm dhe që trajtohet me një lloj të vetëm trajtimi. Ka më shumë se 200 lloje të ndryshme të kancerit, secila me emrin […]

  Continue reading
 • Stimulimi oreksit tek pacientët me kancer Kur i nënshtrohesh kimioterapisë dhe rrezatimit për trajtimin e kancerit shpesh ndikon në oreksin e pacientit. Edhe pse ka shumë komplikime që shkaktohen me  trajtimet e kancerit nëpërmjet kimoterapisë dhe rrezatimit, është e rëndësishme […]

  Continue reading
 • Rreziku i 13 kancereve është më i ulët kur ushtrohemi   Dihet tashmë se një nga përfitimet e stërvitjes përfshin optimizimin e trupit tonë për të luftuar sëmundjet. Tani, ne kemi prova shumë të forta, specifike që tregojnë se një […]

  Continue reading
 • Osteoartriti; Llojet, Shkaqet, Trajtimi   Osteoartriti, (OA) është thuajse forma më e përhapur e artritit. Nën moshën 45 vjeç, diagnostikohen më shumë burrat sesa gratë me OA, shpesh për shkak të aksidenteve dhe lëndimeve. Sëmundja bëhet tri herë më e […]

  Continue reading
 • 3 Shtyllat bazë për luftimin e kancerit   Nëse jeni serioz për mbajtjen e kancerit jashtë nga jeta juaj, ndiqni hapat e mëposhtme. Keto hapa janë të thjeshta, prandaj provoji dhe kjo do të bëhesh një prej fituesve kundër kësaj […]

  Continue reading
 • Shumë premtuese! Zbuloni Si të rigjeneroni sistemin imunitar dhe të luftoni radikalet e lira që shkaktojnë kancer   Me fjalen “imunitet” kuptohet qëdrueshmëria e individit ndaj infeksioneve mikrobiale, reaksioneve antigjenike dhe eliminimi i antigjeneve nga organizmi. Përgjigja imune është përgjigjese […]

  Continue reading